Bez kategorii

Kinesiotaping: rewolucyjna metoda fizjoterapii dla sportowców

Kinesiotaping stał się jedną z najpopularniejszych metod fizjoterapii wśród sportowców na całym świecie. Wynika to z jego skuteczności we wspomaganiu procesu gojenia, zmniejszaniu stanu zapalnego i zapewnianiu dodatkowego wsparcia. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod tapingu, kinesiotaping pozwala na pełny zakres ruchu, co czyni go idealną opcją dla sportowców, którzy chcą pozostać na szczycie swojej gry. W tym artykule przyjrzymy się zaletom kinesiotapingu, jego działaniu i sposobom jego stosowania.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wyeliminować wszelkie dolegliwości bólowe, skontaktuj się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który wykonuje zabiegi w ramach usług fizjoterapia poznań, masaż poznań oraz rehabilitacja poznań. Dowiedz się więcej odwiedzając stronę internetową tego specjalisty.

Jak działa kinesiotaping

Kinesiotaping Poznań polega na nakładaniu specjalistycznej taśmy na określone obszary ciała w celu zapewnienia wsparcia i pomocy w gojeniu. Taśma wykonana jest z cienkiego, rozciągliwego, bawełnianego materiału, który pozwala na pełen zakres ruchu. Elastyczność plastra unosi skórę, co poprawia krążenie oraz zmniejsza obrzęki i stany zapalne. Jest to ważne, ponieważ zwiększone krążenie dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do dotkniętego obszaru, co może przyspieszyć proces gojenia.

Kinesiotaping zapewnia również wsparcie dla dotkniętego obszaru, co może pomóc w zapobieganiu dalszym obrażeniom. Unikalny klej taśmy pozwala jej pozostać na miejscu przez kilka dni, zapewniając ciągłe wsparcie dotkniętego obszaru. Może to być szczególnie korzystne dla sportowców, którzy muszą kontynuować trening lub rywalizację podczas rekonwalescencji po kontuzji.

Uważa się również, że kinesiotaping pomaga zmniejszyć ból poprzez stymulację naturalnych mechanizmów przeciwbólowych organizmu. Prawidłowo nałożona taśma może pomóc w aktywacji proprioceptorów ciała, które są receptorami czuciowymi w mięśniach i stawach, które dostarczają informacji zwrotnej do mózgu o pozycji ciała i ruchu. Ta informacja zwrotna może pomóc zmniejszyć ból i poprawić ogólny ruch.

Korzyści z kinesiotapingu dla sportowców

Kinesiotaping zapewnia sportowcom wiele korzyści, w tym:

 • Szybsza rekonwalescencja po kontuzjach

Kinesiotaping może pomóc przyspieszyć proces gojenia poprzez zwiększenie krążenia i zmniejszenie stanu zapalnego. Może to pomóc sportowcom w szybszym powrocie do zdrowia po kontuzjach i szybszym powrocie do treningów lub zawodów.

 • Zapobieganie urazom

Kinesiotaping może również pomóc w zapobieganiu powstawaniu nowych urazów, zapewniając dodatkowe wsparcie dla dotkniętego obszaru. Może to być szczególnie ważne dla sportowców, którzy są podatni na pewne rodzaje urazów, takie jak skręcenie kostki lub kontuzje kolana.

 • Poprawiona wydajność

Zapewniając wsparcie dotkniętemu obszarowi, kinesiotaping może pomóc poprawić ogólną wydajność. Dzieje się tak, ponieważ taśma może pomóc zmniejszyć ból i poprawić ruch, umożliwiając sportowcom osiąganie najlepszych wyników.

 • Nieinwazyjne

Kinesiotaping jest nieinwazyjną metodą fizjoterapii, co oznacza, że nie wymaga żadnego zabiegu ani stosowania leków. Może to być świetna opcja dla sportowców, którzy szukają bardziej naturalnego podejścia do leczenia.

Historia kinesiotapingu

Kinesiotaping został opracowany przez dr Kenzo Kase w latach 70. XX wieku. Dr Kase był japońskim kręgarzem, który szukał skuteczniejszego sposobu leczenia urazów swoich pacjentów. Uważał, że tradycyjne metody plastrowania były zbyt restrykcyjne i nie pozwalały na pełny zakres ruchu, co mogło utrudniać proces gojenia.

Dr Kase opracował kinesiotaping jako sposób na zapewnienie wsparcia dotkniętemu obszarowi, jednocześnie umożliwiając pełny zakres ruchu. Uważał również, że unikalny klej i elastyczność taśmy mogą pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć stan zapalny, co może przyspieszyć proces gojenia.

Kinesiotaping szybko zyskał popularność w Japonii i ostatecznie rozprzestrzenił się na inne części świata. Obecnie jest szeroko stosowany przez sportowców, fizjoterapeutów i pracowników służby zdrowia na całym świecie.

Różne rodzaje kinesiotape’ów

Dostępnych jest kilka różnych rodzajów kinesiotape, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zalety. Niektóre z najczęstszych rodzajów kinesiotape obejmują:

 • Bawełniana taśma kinesiotapingowa

Kinesiotape bawełniana jest najpopularniejszym typem kinesiotape. Wykonany jest z cienkiego, rozciągliwego, bawełnianego materiału, który zapewnia pełen zakres ruchów. Bawełniany kinesiotape jest również hipoalergiczny, co czyni go świetną propozycją dla sportowców o wrażliwej skórze.

 • Syntetyczna taśma kinesiotapingowa

Syntetyczna taśma kinesiotaping wykonana jest z materiału syntetycznego, który jest trwalszy niż bawełniana taśma kinesiotapingowa. Jest również wodoodporny, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, którzy muszą trenować lub rywalizować w mokrych warunkach.

 • Wstępnie pocięta taśma kinesiotapingowa

Wstępnie przycięta taśma kinesiotaping jest wygodną opcją dla sportowców, którzy nie znają kinesiotapingu. Taśma jest wstępnie pocięta na określone kształty i rozmiary, co ułatwia aplikację bez użycia nożyczek lub innych narzędzi.

Techniki kinesiotapingu w typowych urazach sportowych

Kinesiotaping może być stosowany w leczeniu wielu urazów sportowych, w tym:

 • Skręcenia stawu skokowego

Kinesiotaping może pomóc w utrzymaniu kostki i zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Może to pomóc sportowcom w szybszej regeneracji po skręceniu kostki i zapobieganiu dalszym kontuzjom.

 • Urazy kolana

Kinesiotaping może pomóc w utrzymaniu kolana i poprawić ogólny ruch. Może to być szczególnie korzystne dla sportowców z urazami kolana, takimi jak zerwanie ACL lub zespół rzepki udowej.

 • Urazy barku

Kinesiotaping może pomóc w podtrzymaniu barku i poprawie zakresu ruchu. Może to być szczególnie korzystne dla sportowców z urazami barku, takimi jak naderwanie stożka rotatorów lub zapalenie kaletki.

Kinesiotaping a tradycyjne metody tapingu

Kinesiotaping jest często porównywany do tradycyjnych metod tapingu, takich jak taping sportowy. Chociaż obie metody zapewniają wsparcie dla dotkniętego obszaru, istnieją między nimi pewne kluczowe różnice.

 • Zakres ruchu

Kinesiotaping pozwala na pełny zakres ruchu, podczas gdy tradycyjne metody tapingu mogą być restrykcyjne. Może to sprawić, że kinesiotaping będzie lepszą opcją dla sportowców, którzy muszą kontynuować trening lub rywalizację podczas rekonwalescencji po kontuzji.

 • Trwałość

Kinesiotape jest trwalsza niż tradycyjna taśma sportowa, co oznacza, że może zapewniać ciągłe wsparcie dotkniętemu obszarowi przez kilka dni. Może to być szczególnie korzystne dla sportowców, którzy muszą trenować lub rywalizować podczas rekonwalescencji po kontuzji.

 • Spoiwo

Kinesiotape posiada unikalny klej, który pozwala pozostać na miejscu przez kilka dni, nie powodując podrażnień ani dyskomfortu. Tradycyjna taśma sportowa może być niewygodna i może powodować podrażnienia skóry.

Jak nakładać kinesiotape

Prawidłowe zastosowanie kinesiotapingu jest ważne, aby zapewnić maksymalne korzyści. Oto kilka ogólnych kroków dotyczących stosowania kinesiotape:

Krok 1: Oczyść skórę

Umyć skórę wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Nie używaj żadnych balsamów, olejków ani pudrów na skórze.

Krok 2: Zmierz taśmę

Zmierz taśmę do odpowiedniej długości dla dotkniętego obszaru. Przytnij taśmę na żądaną długość.

Krok 3: Nałóż taśmę

Nałóż taśmę na dotknięty obszar, upewniając się, że stosujesz ją z odpowiednim napięciem. Wygładź wszelkie zmarszczki lub bąbelki na taśmie.

Krok 4: Przetrzyj taśmę

Potrzyj taśmę, aby aktywować klej i upewnić się, że pozostaje na swoim miejscu.

Środki ostrożności i przeciwwskazania do kinesiotapingu

Chociaż kinesiotaping jest ogólnie bezpieczny, należy pamiętać o pewnych środkach ostrożności i przeciwwskazaniach. Kinesiotape’u nie należy stosować na:

 • Otwarte rany
 • Nie nakładaj taśmy kinesiotaping na otwarte rany lub obszary zakażone.
 • Reakcje alergiczne
 • Niektóre osoby mogą być uczulone na klej w kinesiotape. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak swędzenie lub zaczerwienienie, natychmiast usuń taśmę.
 • Ciąża
 • Kinesiotape nie powinno być nakładane na brzuch lub dolną część pleców podczas ciąży.

Wnioski i przyszłość kinesiotapingu w fizjoterapii

Kinesiotaping to rewolucyjna metoda fizjoterapii, która cieszy się coraz większą popularnością wśród sportowców na całym świecie. Jego wyjątkowe właściwości, takie jak elastyczność i przyczepność, sprawiają, że jest to idealna opcja dla sportowców, którzy chcą odzyskać siły po kontuzjach lub zapobiec powstawaniu nowych. Ponieważ kinesiotaping wciąż ewoluuje, prawdopodobne jest, że w przyszłości zobaczymy jeszcze bardziej innowacyjne zastosowania tej techniki.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usługmasaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości!Specjalista Szymon Budnik, oferujemasaż sportowy,masaż relaksacyjny,masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *